Sylvia Plath

Sylvia Plath to jedna z nielicznych kobiet, które zaliczają się do grona Poetów Przeklętych. Jej twórczość została doceniona dopiero po śmierci, a talent okrzyknięty mianem zmarnowanego. A wszystko za sprawą tego jak Sylvia postanowiła zakończyć swoje życie. Dopiero po wielu latach krytycy zrozumieli na czym polega geniusz Plath, a obecnie jej książki sprzedają się bardzo dobrze. Jej powieści są pozycją obowiązkową dla każdego kto ceni sobie nurt Poetów Przeklętych, w końcu niełatwo było zasłużyć na to miano. To idealny prezent dla dziewczyny na święta ze strony www.taniaksiazka.pl, jeśli więc nie masz pomysłu na podarunek pod choinkę, koniecznie zdecyduj się na Szklany klosz.

Sylvia czy Esther?

Choć Sylvia nigdy nie mówiła o tym wprost, Szklany klosz jest lekko przeredagowaną autobiografią, która pokazuje jak nieszczęśliwa była autorka. Schowana za postacią fikcyjną przybliżała światu problemy emocjonalne i psychiczne jakie może mieć kobieta. I jakie sama miała już od wczesnej młodości. W latach 50 kobiety miały jasno określoną rolę w społeczeństwie i jakiekolwiek wychylanie się ponad szereg nie był mile widziany. Uważane były za urodzone gospodynie i matki, ale nie dopuszczano ich do wielu zawodów. Nie pozwalano również wyrażać swojego zdania (oraz w ogóle go mieć), bo zdaniem mężczyzn i tak nie miały zbyt dużo do powiedzenia. Szklany klosz przedstawia losy młodej dziewczyny, która ma przed sobą życie – piękne, spełnione, szalone. Easter otrzymuje szanse o jakiej marzą jej rówieśniczki, dostaje staż w jednej z nowojorskich redakcji. Towarzyszą jej inne laureatki, z którymi nie potrafi znaleźć wspólnego języka. I choć wydawać by się mogło, że ma wszystko, ona czuje, że to życie wcale jej nie cieszy. Zmagając się z kolejnymi okresami depresji i myśli samobójczych, idzie przez życie powoli i z niechęcią. To przekrój myśli, lęków, niespełnionych (wydumanych) marzeń i paniki.

Szklany klosz to jedna z powieści autorki, aby prezent dla dziewczyny na święta był jeszcze ciekawszy, warto również sięgnąć po Dzienniki 1950-1962. To kompletny zbiór dzienników i pamiętników Sylvii, w których opisuje ostatnie dwanaście lat swojego życia. Ta książka daje lepszy obraz życia, emocji i problemów jakie codziennie przeżywała autorka. To książki dla osób, które interesują się czasem poetów przeklętych i życiem twórców. Aby zapoznać się bezpośrednio z poezją, można sięgnąć po jej tomiki poezji. Ale tylko dzięki powyższym pozycjom można lepiej zrozumieć targające Sylvią sprzeczności i jej geniusz.

Wstążka zdjęcie utworzone przez prostooleh - pl.freepik.com